białe wnętrza

Białe wnętrza to nuda? Kilka słów o malowaniu ścian na jasno

Nie dawniej niż 20 lat temu, każdy chciał mieć w swoim mieszkaniu kolorowe ściany. Łatwy dostęp do różnokolorowych farb spowodował, że wszyscy zaczęli eksperymentować z wystrojem wnętrz. Jednak, od kilku sezonów można zauważyć bardzo silny trend, powracania do białego koloru ścian. Wiele osób zaczęło dostrzegać zalety i możliwości jakie dają białe wnętrza. Nie bez znaczenia jest również to, że styl skandynawski jest jednym z najczęściej wybieranych motywów przewodnich, przez osoby odnawiające bądź remontujące swoje mieszkania i domy. A więc, co daje nam biały kolor w mieszkaniu i dlaczego go tak kochamy? Jak odpowiednio przygotować ściany i jak je malować?

 

Co zyskujemy, malując ściany na biało?

Zanim przejdę do omówienia krok po kroku, jak poprawnie malować ściany, można zacząć od pytania: dlaczego białe wnętrza są takie ładne? W skrócie, są zarazem efektowne i praktyczne. Ponadto, ściany w tym kolorze, potęgują poczucie czystości, przestrzeni i rozjaśnienia danego pomieszczenia. Aspektem ważnym dla rodziców czy właścicieli czworonogów jest fakt, że pobrudzoną białą ścianę da się niesamowicie łatwo zamalować. Jeśli nie masz smykałki do łączenia kolorów lub po prostu nie lubisz otaczać się zbyt dużą ilością barw- biel stanowi idealne tło do wszystkiego. Potrafi również „wyciszyć” pomieszczenie do tego stopnia, że nawet krzykliwe dodatki wydadzą Ci się w tym przypadku znośne. Dodatkowo, na tle bieli świetnie wyglądają wzory (na zasłonkach, poduszkach czy dywanie), na które bardzo często boimy się postawić.

białe pomieszczenia dekoracje

Biel, bieli nie równa. Ile mamy jej odcieni?

Może wydać Ci się to abstrakcyjne, ale mamy wiele odcieni tego koloru. Podzielić je można na: neutralne, chłodne i ciepłe. Jeśli zależy Ci na efekcie chłodnym i delikatnym, wybierz biel z domieszką niebieskiego. Jeśli wolisz przebywać w pomieszczeniach cieplejszych, idealnie sprawdzą się do tego odcienie z dodatkiem żółci. Decydując się na konkretną farbę miej na względzie również swoje docelowe oświetlenie. Żarówka, która emituje ciepłe światło, będzie psuła efekt zimnych ścian. Ciekawym aspektem, o którym można łatwo zapomnieć jest to, że obecnie bardzo modne stało się montowanie białych drzwi lub kupowanie jasnych mebli. W tym przypadku,wszystkie elementy powinny mieć jednakową tonację (ciepłą bądź zimną), tak aby „nie gryzły się” ze sobą.

Malowanie brudnych i kolorowych ścian

Podstawą, której nie można pominąć jest unikanie malowania brudnych ścian. Bardzo często, decydujemy się na odświeżenie wnętrza wtedy, kiedy zauważymy zabrudzenia. Jest to normalne, jednak przed przystąpieniem do pracy, należy je oczyścić. Plamy oraz zacieki wystarczy przemyć ciepłą wodą z szarym mydłem lub szamponem do ścian. Wykonując tę czynność pamiętaj, że jeśli ściana nie była odpowiednio przygotowana do poprzedniego malowania, jeśli ją zwilżymy, stara farba może zacząć odchodzić płatami. W takim wypadku, usuń ją delikatnie. Jeśli nie jesteś w stanie zmyć plamy, kup specjalną, wysoko kryjącą farbę do ich zakrywania. Dzięki temu ujednolicisz powierzchnię przed położeniem farby właściwej.

Jeśli poprzedni kolor na ścianach jest intensywny, możesz mieć problem z pokryciem go w 100%. Nie jest to jednak niemożliwe. Kluczem do sukcesu w tym przypadku, jest zakup farby podkładowej. Dopiero po wyschnięciu podkładu, możemy przejść do malowania właściwego. Prawdziwie białe wnętrza są w zasięgu Twojej ręki, jeśli kupisz taką, o wysokim kryciu. Farby lateksowe sprawdzą się w przypadku podłoża mocnego, a akrylowe- słabego. Postaraj się nie nanosić więcej warstw niż zaleca producent- skutkować to może jej odpadaniem.

białe wnętrza skandynawskie

Krok pierwszy-przygotowanie ściany

Poza umyciem zabrudzeń, podstawowym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Ważną kwestia jest usunięcie wszelakich pozostałości po starej farbie, np. odprysków czy łuszczących się elementów. Pominięcie tego etapu może negatywnie wpłynąć na trwałość i wygląd nowej farby. Na tym etapie, może dojść do powstania ubytków, które trzeba będzie zaszpachlować.

Krok drugi-wybór farby

Jeśli Twoje ściany są odpowiednio przygotowane, czas kupić farbę. Obecnie, wchodząc do sklepu budowlanego, możesz dostać zawrotów głowy od ilości różnorakich produktów. Jednak, są pewne sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. Po pierwsze, wybieraj farby pod kątem pomieszczenia- do łazienki i kuchni poszukaj takich specjalistycznych. Niestety, w przypadku białych farb jakość idzie w parze z ceną. Nie kuś się na tanie rozwiązania, bardzo często są to farby niskiej jakości i o bardzo niskim poziomie krycia. Pamiętaj! Im lepsze krycie, tym mniej warstw potrzebujesz. Na koniec, zdecyduj czy chcesz chłodny czy ciepły odcień bieli i gotowe! Ciekawą kwestią jest również malowanie sufitu. Obecnie, poleca się do tego celu używać białych farb matowych. Oprócz farby, wybierz podkład, który ułatwi znaturalizowanie ciemnych kolorów.

Krok trzeci-maluj!

Oprócz podkładu, farby, potrzebujesz jeszcze gruntu oraz wałka. Zagruntowanie ściany poprawia przyczepność farby oraz krycie. Malując ścianę na biało pamiętaj o odpowiednim sprzęcie, który ułatwi Ci pracę. W tym celu, wybierz odpowiedni wałek (unikaj piankowego oraz takiego, z krótkim włosiem). Pamiętaj jednak, że wałek należy dobrać do farby oraz rodzaju ścian- w wyborze na pewno pomoże Ci pracownik sklepu budowlanego. Dobra jakościowo farba, nowy wałek i czysta kuweta do wlewania farby to podstawa, która pozwoli Ci na poprawne pomalowanie ścian na biało.

Na koniec- inne praktyczne wskazówki

-jeśli musisz zaszpachlować ścianę, użyj szpachlówki o podobnym uziarnieniu do faktury tynku (tym samym unikniesz nieestetycznych plam)
-przed użyciem, dokładnie wymieszaj farbę
-jeśli malujesz całe pomieszczenie, zawsze zaczynaj od sufitu
-malowanie ścian zaczynaj od narożników
-jeśli posiadasz ściany chropowate i niezbyt równe, używaj wałka z długim włosiem
-przed rozpoczęciem malowania, zwilż wałek wodą i odciśnij jej nadmiar
-nigdy nie pokrywaj plam z pleśni- najpierw zlikwiduj jej przyczynę
-taśmy zrywaj wtedy, kiedy farba jest jeszcze wilgotna, w odwrotnym przypadku może odchodzić płatami

Dodaj komentarz

*

code