Drzwi zewnętrzne – z jakich materiałów mogą być wykonane?

Drzwi zewnętrzne są kluczowym elementem w każdym domu. To one tłumią odgłosy dochodzące z zewnątrz, zabezpieczają wnętrze przed zimnem, a przede wszystkim chronią nasz dobytek przed kradzieżą. Stojąc przed wyborem kupna konkretnych drzwi do naszego domu, musimy zdecydować nie tylko o tym, z oferty jakiej firmy skorzystać, ale też z jakiego materiału drzwi powinniśmy wybrać. Aktualnie rynek dostarcza nam kilku rozwiązań…

Szeroka oferta drzwi zewnętrznych

Zastanawiając się nad wyborem drzwi wejściowych, pod uwagę powinniśmy wziąć kwestię ich estetyki, jednak bardziej istotne są parametry techniczne: ich wytrzymałość, trwałość oraz współczynnik przenikania ciepła. Wszystkie te cechy ściśle związane są z rodzajem wykorzystanego materiału do produkcji drzwi. Sprawdźmy więc, jakie są wady i zalety poszczególnych materiałów.

Drzwi stalowe

Stal jest materiałem mocnym, trwałym i drzwi wykonane z tego tworzywa to także rozwiązanie dość tanie. Zazwyczaj skonstruowane są w taki sposób, że rama jest zbudowana z drewna lub stali, do której przytwierdzone są arkusze z blachy. Tańsze wersje takich drzwi wykończone są drewnopodobną okleiną lub farbą, natomiast te nieco droższe posiadają wykończenie z drewna bądź sklejki. Biorąc pod uwagę fakt, że stalowe drzwi są bardzo trudne w ociepleniu, najczęściej posiadają wysoki współczynnik przenikania ciepła 1,3-1,5 W/(m2.K). Drzwi ze stali są bardzo łatwe w czyszczeniu i nie wymagają częstych zabiegów konserwacyjnych. Na rynku można znaleźć wiele pośrednich form, takich jak drzwi stalowe obite płytami warstwowymi. Jeśli mamy pewność, że producent wypełnień drzwiowych, który współpracuje z producentem drzwi, oferuje produkty najwyższej jakości, tak wyprodukowane drzwi mogą posłużyć naprawdę wiele lat.

Drzwi z PCV

Drzwi wykonane z tworzywa sztucznego mają znacznie lepszy wskaźnik przenikania ciepła w porównaniu do drzwi stalowych i wynosi on maksymalnie 1-1,3 W/(m2.K). Plusem tego rodzaju drzwi jest nie tylko cena, ale łatwa możliwość dopasowania ich do okien, rolet zewnętrznych czy bramy garażowej, ponieważ dostępne są w wielu kształtach, z różnymi wypełnieniami i o rozmaitych profilach.

Drzwi drewniane

Drzwi wykonane z drewna to najdroższe rozwiązanie, ale za ceną stoi też najwyższa jakość. Modele drzwi z litego drewna charakteryzują się najlepszymi parametrami izolacyjnymi: najlepsze drzwi wejściowe z drewna osiągają współczynnik U = 0,7-0,8 W/(m2.K). Drewniane drzwi sprawdzają się nie tylko w klasycznych domach, ale także w takich, w których stylistyka nawiązuje do minimalizmu.
Analizując powyższe wady i zalety każdego rodzaju drzwi, trudno stwierdzić, które są najlepszym rozwiązaniem. W każdym domu pojawiają się bowiem inne potrzeby, ale też inną kwotę chcemy przeznaczyć na zakup drzwi wejściowych. Jedno jest jednak pewne: tak szeroki wybór sprawia, że każdy znajdzie idealne drzwi do swojego domu.

Dodaj komentarz

*

code