jakie żarówki led

Jakie żarówki LED?

Technologia LED ma same zalety. Jest energooszczędna i ekologiczna, a żarówki LED są długowieczne i nie wymagają wymiany przez wiele lat. Coraz częściej stosujemy je nie tylko w biurach i sklepach, ale również w domach. Jakie żarówki LED wybrać do mieszkania?

Żarówki, a właściwie lampy LED, gdyż źródło światła LED nie posiadają tradycyjnego żarnika – są doskonałym wyborem do domu. Dawniej źródła światła wykorzystujące diody były stosowane głównie w oświetleniu sklepowym i zewnętrznym. Żarówki LED nie emitują ciepła, dlatego dobrze nadają się do oświetlania żywności czy też na przykład roślin ogrodowych. Światło LED kojarzyło się jednak do niedawna z nieprzyjemną chłodną barwą. Dzięki rozwojowi technologii obecnie sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej i bez problemu możemy znaleźć żarówkę LED emitującą przyjemne ciepłe światło, doskonałe do sypialni, salonu, kuchni czy pokoju dziecięcego.

Watro wymienić tradycyjne żarówki na LED, z kilku przyczyn. Po pierwsze – i najważniejsze – ledy są po prostu bardzo oszczędne. Jeśli często zapomina się gasić światło, rachunki mogą być niepotrzebnie zawyżone. Wymiana źródeł światła na energooszczędne ledy, które pobierają niewielkie ilości prądu, przyczyni się do zasilenia domowego portfela. Jakie żarówki LED wybrać, gdy do tej pory stosowało się żarówki tradycyjne lub na przykład halogenowe?

Jakie żarówki LED wybrać – najważniejsze parametry

Zastanawiając się nad tym, jakie żarówki LED będą najlepsze do mieszkania, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów. Ledy kupuje się nieco inaczej niż tradycyjne żarówki. W tym wypadku nie przykładamy tak dużej wagi do mocy wyrażonej w watach. O tym, ile światła da nam konkretna żarówka, informuje wartość wyrażona w lumenach. Określa ona strumień świetlny, który w przypadku ledów jest istotnym parametrem.

Drugim ważnym czynnikiem jest oczywiście barwa światła. Jak wspomnieliśmy, w mieszkaniu z reguły najlepiej sprawdza się barwa ciepła. Warto wybrać żarówki LED o barwie ciepłej białej. Im cieplejsza barwa, tym bardziej relaksujące będzie oświetlenie. Do sypialni warto wybrać na przykład bardzo ciepłe i nastrojowe światło. Do oświetlenia biurka być może nada się żarówka o barwie zimnej.

Kolejny istotny parametr to współczynnik odwzorowania barw oznaczany wskaźnikiem CRI. Wskaźnik informuje o tym, w jakim stopniu światło żarówki LED odwzorowuje naturalne kolory przedmiotów. Najlepsze właściwości w tym względzie posiada oczywiście naturalne światło dzienne. Im bliżej sztucznemu światłu LED do światła słonecznego, tym oddawanie barw jest dokładniejsze.

Gwint żarówki

W standardowych oprawach oświetleniowych stosuje się najczęściej gwint E27. Standardowe żarówki wymieniamy zatem na żarówki LED E27. W mniejszych oprawach oświetleniowych często stosuje się żarówki LED E14. Zarówno żarówki LED E27 jak i żarówki LED E14 są wkręcane, tak samo jak tradycyjna żarówka. Niektóre żarówki ledowe mają też trzonki i są to na przykład małe żarówki g6 czy GU10 stosowane często w oprawach halogenowych, zamiast halogenowych źródeł światła.

żarówkaLED E27

Dodaj komentarz

*

code