lampa nad stół

Lampa nad stół – przydatna czy nie?

Lampy wiszące mają niepodważane zalety. Jednak czasem warto zastanowić się nad ich lokalizacją w pomieszczeniach. Przez lata przyzwyczajaliśmy się do wnętrz, w których lampa wisząca była w jednym, centralnym miejscu. Tymczasem trzeba sobie zadać pytanie, czy jedna sztuka może być wystarczająca.

Tak naprawdę rzadko zdarza się, że jedna lampa w pomieszczeniu będzie je odpowiednio oświetlać. Często ratujemy się dodatkowymi lampami stojącymi, lub lampami na stół. Zamiast tego można wykorzystać kilka lamp wiszących.

Lampa nad stół

Jedna z takich lamp powinna znaleźć się nad stołem. Zarówno wtedy, kiedy przy nim pracujemy, jak i wtedy kiedy staje w centrum rodzinnych spotkań. Więc mowa zarówno o stole kuchennym, jak i o tym w jadalni, salonie, czy gabinecie. Powodów, dla których lampa nad stół powinna znaleźć się nad stołem, jest – wbrew pozorom – całkiem sporo.

lampy nad stółZalety lampy nad stół

Pierwsza z nich to brak kabli. Kiedy lampa wisi nad stołem, to problem kabli (poza czasem montażu) praktycznie nie istnieje. Druga korzyść to odzyskana przestrzeń. Lampy stojące, czy to na podłodze, czy na stołach, zabierają trochę przestrzeni nawet, kiedy są możliwie najdrobniejsze. Równomiernie padające światło to kolejny powód świadczący o przewadze lamp nad stołem. Kiedy ją masz, to już nie musisz się zastanawiać, czy ktoś, kto siedzi naprzeciwko, nie zasłania sobie ręką tego, czym się zajmuje.

Nie neguję sensowności posiadania lamp stojących. Uważam, że również one są potrzebne, często wręcz niezbędne. Tyle że niekoniecznie przy stole, a już na pewno nie wtedy, kiedy siada przy nim więcej osób.

Lampa nad stół – jaką wybrać

Mimo, że lampy ustawione nad stołem sprawiają, że światło świeci nad siedzącymi przy nim osobami, to dobrze wziąć pod uwagę także to, jaka ta lampa jest. Istotne jest, żeby oprawa była dopasowana do jej położenia i sprawiała, że światło nie będzie nikogo oślepiać. Wobec tego idealna lampa będzie zasłaniała źródło światła po bokach na tyle, żeby światło żarówki nie padało wprost na twarze. W tym celu dobrze sprawdzą się lampy kierujące światło bezpośrednio do dołu, lub do dołu i do góry. Osłonięte w całości lub częściowo boki będą sprzymierzeńcem na drodze po komfort wszystkich, którzy jedzą, pracują, czy po prostu ze sobą rozmawiają.

Dodaj komentarz

*

code