panele podłogowe

Panele czy drewno? Jaką podłogę wybrać?

W trakcie planowania przyszłej aranżacji wnętrza, wybór podłogi zazwyczaj jest jedną z naszych pierwszych, poważnych decyzji, jakie musimy podjąć. Jest to element, który można określić jako jeden z najważniejszych i determinujących nasze dalsze wybory. Wiele z nas zastanawia się więc, jaką podłogę wybrać?

Na rynku możemy spotkać wiele różnych opcji, natomiast dziś skupię się na dwóch najpopularniejszych typach podłóg. Panele podłogowe czy drewniana podłoga? Która z ich jest lepszym wyborem? Zdecydowanie, kochamy drewno i wszelakie materiały go przypominające. Jest ich tak wiele, że ciężko się na cokolwiek zdecydować.

drewniana podłoga

Jaką podłogę wybrać? Wybór wcale nie jest łatwy

Wielu architektów wnętrz uważa, że
podłoga jest dla aranżacji wnętrz tym, czym fundament dla domu.

Zdecydowanie muszę zgodzić się z tą tezą. To właśnie od koloru i struktury podłogi, w większości przypadków zależy dalsza aranżacja wnętrza (chociażby wybór odcienia farby, modelu drzwi itd.). Podejmując tą wiążącą decyzję warto jest poznać i rozważyć wszystkie wady i zalety obu rozwiązań podłogowych.

Rozwój technologii i coraz większy dostęp do surowców spowodował, że drewno daje nam ogrom możliwości. Nie jest to tak oczywiste rozwiązanie, jak jeszcze 20 lat temu. Wykorzystywanie np. jodły, drewna szczotkowanego, drewna barwionego czy postarzanego, kasetonów drewnianych pozwala na osiągnięcie imponujących efektów we wnętrzu. Co więcej, zaskakująco dobre jakościowo mogą być również panele. Niektóre wzory ciężko  jest odróżnić od „oryginałów”.

Panele podłogowe laminowane

Zacznę od wersji bardziej ekonomicznej. Jednak, myśląc o zakupie paneli podłogowych laminowanych, nie możemy kierować się tylko i wyłącznie ceną. W tym przypadku warto jest zwrócić szczególną uwagę na jakość produktu. Pod uwagę musisz tutaj wziąć dwa czynniki: po pierwsze klasę ścieralności, a po drugie gęstość płyty nośnej (z której wykonane są panele). Te dwa aspekty wpływają na to, jak długo wybrany model podłogi będzie nam służyć.

Panele podłogowe występują w różnych grubościach. Okazuje się, że im są grubsze, tym wyższa jest ich jakość. Jest kilka czynników, o których warto pamiętać. Panele, które można określić jako najlepsze, mają zazwyczaj klasę ścieralności AC6. Dodatkowo, jeśli nasze modele będą miały odpowiednią grubość, nie powinny „puchnąć” w trakcie użytkowania. Kolejnym faktem jest to, że podwyższona gęstość powoduje, że nie odkształcają się one i posiadają większą odporność na zużywanie. Aspektem, o którym nie możemy zapomnieć jest system, który chroni panele podłogowe przed przenikaniem wilgoci. Jest to szczególnie ważne w kontekście pomieszczeń,w których podłoga może mieć styczność z wodą (np. kuchnia). Jeśli panele podłogowe posiadają taki system, elementy w nich zawarte (pióra) są pokryte specjalnym woskiem, który wspomaga uszczelnianie łączeń). Innym ciekawym rozwiązaniem jest system, który niweluje osiadanie kurzu na podłodze (tzw. antystatyczna powierzchnia). Okazuje się, że antystatyczność nie zanika z biegiem lat.

Po czym jeszcze poznać, że panele podłogowe są dobrej jakości? Zwróć uwagę na okres gwarancji. Jeśli jest on długi (wynosi np. 20-25 lat lub jest dożywotni) możesz liczyć na to, że producent jest pewien jakości swojego produktu i z racji tego, nie przewiduje większych problemów związanych z użytkowaniem paneli.

Drewniana podłoga- czy warto?

Różnicami pomiędzy prawdziwym drewnem są cena i odczucia dotykowe (chociaż niekiedy jest to również kwestia wyglądu). Drewniana podłoga jest z reguły miła i ciepła w dotyku (w przeciwieństwie do paneli). Wielu użytkowników podłogi tego typu mówi, że zachęca ona do chodzenia na boso. Oprócz tego, drewno ma naturalne właściwości higroskopijne (wchłania wilgoć) oraz wygłuszające. Co ciekawe, jeśli w pomieszczeniu jest za sucho, drewniana podłoga jest w stanie „oddać” wilgoć na zewnątrz. Można więc uznać, że posiadanie naturalnego drewna w pomieszczeniu pomaga w utrzymaniu odpowiedniego mikroklimatu. Może to nawet skutkować polepszeniem się samopoczucia.

Z relacji ekspertów i użytkowników wynika, że panele podłogowe są mniej wytrzymałe niż drewno prawdziwe. Co więcej, podłogę z tego naturalnego surowca można bez problemu poddać renowacji. Drewno, które ma dobrą jakość, odpowiednio dobrany gatunek i wybarwienie oraz jest zabezpieczone, powinno się pięknie starzeć i cieszyć nasze oko bardzo długo. Co więcej, niektóre osoby dążą do uzyskania efektu postarzanego drewna, które ma np. rysy lub jest poobijane.

Wady i zalety obu rozwiązań

Podsumowując, warto jest porównać inne wady i zalety obu rozwiązań podłogowych.

Panele podłogowe laminowane

Zalety: -możliwość samodzielnego montażu i jego szybkość -stosunkowo niska cena (w porównaniu do desek) -niedrogi montaż -duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne (świetnie sprawdza się w domach, gdzie są dzieci)

Wady: -panele są zazwyczaj zimne w dotyku (szczególe te tańsze modele) -konieczność wymiany w przypadku uszkodzeń mechanicznych -nienaturalny wygląd niektórych wzorów -pogłos, który powstaje w wyniku chodzenia (brak tłumienia dźwięków)

Drewniana podłoga

Zalety: -bardzo naturalny wygląd -wprowadzenie ciepła do wnętrza -możliwość renowacji lub odświeżenia w przypadku zniszczeń -drewno podłogowe jest komfortowe w dotyku -posiadanie właściwości pochłaniających i oddających wilgoć

Wady: -prawdziwe drewno średnio znosi mocne uderzenia punktowe -bardzo drogie rozwiązanie (ceny „zwykłych” desek dębowych zaczynają się od 120 zł za m/kw, cena egzotycznych gatunków to koszt kilkuset zł za m/kw) -większe niż w przypadku paneli, koszta montażu

Dodaj komentarz

*

code