drewno w łazience

Prawdziwe drewno w łazience? To możliwe! Poznaj 3 proste zasady

Z czym kojarzy Ci się przytulne wnętrze? Czy będzie to obecność świeczek, koców, pledów i nastrojowego światła? Dla wielu osób, to właśnie wykorzystanie drewna w aranżacji wnętrz wiąże się z poczuciem komfortu i bezpieczeństwa. Drewno we wnętrzu, wprowadza swego rodzaju spokój i ukojenie zmysłów. Jednak, nie jest zbyt popularnym surowcem, wykorzystywanym do wykończenia łazienek i toalet. Dlaczego tak się dzieje?

drewno w łazience podłoga

Drewno w łazience to dla wielu osób synonim problemów (zarówno w początkowym etapie, jak i późniejszym). Duża wilgotność, ciągła zmiana temperatur i środki chemiczne, to główne obawy z jakimi mierzą się osoby zastanawiające się nad drewnem w swojej łazience. Jednak, wraz z postępem technologicznym (głównie chodzi o środki konserwacji i dostępność egzotycznych gatunków surowca), drewno coraz częściej staje się elementem naszych łazienek. Nie tylko „ociepla” wizualnie pomieszczenie, ale również nadaje mu swoisty mikroklimat. Nawet niewielki udział drewna w łazience, powoduje przełamanie często surowych i zimnych kafelek (bądź naturalnego kamienia). Nie bez powodu, najbardziej ekskluzywne salony SPA wykorzystują ten surowiec w aranżacji swoich pomieszczeń. Jak odpowiednio wybrać drewno, jak je zamontować i w jaki sposób konserwować?

Reguła 1– wybór odpowiedniego gatunku drewna

Jeśli myślisz o zastosowaniu drewna jako elementu wykończeniowego w swojej łazience, na początku będziesz zmagać się z wyborem odpowiedniego gatunku drewna. Wiadomym jest, że dla wielu osób, punktem wyjścia (i czasem najważniejszym czynnikiem) będą względy estetyczne. W skrócie, musisz zastanowić się czy chcesz drewno jasne, ciemne a może mieszane? To prawda, musisz czuć się w swojej łazience dobrze. Jednak nie zapominaj o najważniejszym- właściwościach danego gatunku. Modna łazienka musi być piękna, jak również trwała i bezpieczna.

Weź pod uwagę względy praktyczne. Najważniejszą cechą drewna, która ma znaczenie w kontekście łazienek to jego współczynnik skurczu. Jest to procentowa wartość, która pozwala nam, klientom, ocenić podatność na wyginanie i odkształcanie (tzw. wypaczanie”). Informacji tego typu udzieli Ci sprzedawca lub producent danego gatunku drewna. W kwestii twardości drewna, można znaleźć dwa odmienne stanowiska ekspertów. Jedno z nich mówi o tym, aby absolutnie zapomnieć o wyborze miękkich, rodzimych gatunków. Wtedy, najlepszym wyborem będzie dąb, buk czy modrzew. W tym przypadku sprawdzą się również gatunki egzotyczne, takie jak tek, iroko, merbau, doussie i padouk (są one też twardsze niż polski dąb). Z drugiej strony, niektórzy polecają miękkie drewna, które są przyjemniejsze w kontakcie z bosą stopą. Wybór należy do Ciebie.

Krok 2- montaż i właściwe zabezpieczenie

Kolor i rodzaj wybrany? Teraz, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym wnętrzem zadbaj o to, aby drewno w łazience było odpowiednio zamontowane i zabezpieczone. Montaż będzie w głównej mierze zależał od kształtu desek (zarówno jeśli kładziesz je na podłogę jak i na ścianę). Z reguły, elementy drewniane mają kształt deszczułek posadzkowych (niewielkich rozmiarów desek). W innym przypadku, dobrym rozwiązaniem są deski z łamaną krawędzią (tzw. fazką). Jest to ważne, gdyż „zwykłe”- standardowe deski klejone warstwowo (a w zasadzie ich spoina) nie jest wodoodporna. Najbardziej praktycznym wyborem będą tzw. mozaiki przemysłowej z drewna, która daje duże możliwości dekoracyjne i jest łatwa w montażu.

Istotnym czynnikiem jest również wybór podłoża pod okładzinę z drewna. Powinna ona być płaska, posiadać dużą wytrzymałość mechaniczną i pozwalać na solidne łączenie z drewnem (które jest odkształcalne). Przed przyklejeniem drewna, podłoże powinno być pomalowane gruntem (klejem). Dodatkowo, pamiętaj o dokładnym wypełnianiu wszystkich szczelin przyściennych (aby zapobiec podciekaniu wody). W tym celu sprawdzą się silikonowe wypełniacze.

Pochłanianie wilgoci przez drewno jest naturalnym procesem. Dlatego, niezwykle ważna jest jego impregnacja (zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami). Do tego celu używa się impregnatów technicznych oraz środków ochronno-dekoracyjnych. Nie jest tajemnicą, że drewno w łazience wymaga od nas większej uwagi i pracy. Impregnat chroni deski przed biokorozją, rozwijaniem się grzybów i drobnoustrojów. Dodatkowo, zalecanym sposobem wykończenia posadzki drewnianej jest użycie środka na bezie olejów naturalnych lub takiej, olejowo-woskowej. W przypadku łazienkowych podłóg drewnianych, nie poleca się używania lakierów, gdyż z czasem warstwa ta może pęknąć, a woda i wilgoć są w stanie przedostać się pod bezbarwną powierzchnię. Wtedy, jedynym rozwiązaniem będzie wymiana całej powierzchni.

Drewno w łazience – odpowiednia konserwacja

Ostatnią kwestią będzie konserwacja i codzienna pielęgnacja podłóg i ścian z drewna. Okazuje się, że nie sprawiają one większych problemów. Jedyne o czym musisz pamiętać, to dokładne wycieranie powierzchni „do sucha”, wybieranie czyszczących środków, które są dostosowane do zaolejowanych powierzchni oraz cykliczne olejowanie, preparatem o niżej lepkości (niż początkowo). Ma to na celu wniknięcie środka „wgłąb” struktury drewna, uzupełniając tym samym wszelakie ubytki. Zawsze, jeśli nie jesteśmy pewni dokładnej instrukcji konserwacji naszej podłogi, możemy zaczerpnąć informacji u producenta.

Jak widać, drewno w łaziencenie musi spędzać nam snu z powiek. Przestrzeganie zaleceń, cykliczne konserwowanie i zapewnienie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu, pozwoli na cieszenie się aranżacją przez wiele lat.

Chcesz dowiedzieć się, jakie umywalki łazienkowe są najmodniejsze? Sprawdź artykuł http://domyiwnetrza.com/najmodniejsze-umywalki-lazienkowe/

Dodaj komentarz

*

code