uszczelka magnetyczna

Rodzaje uszczelek do kabin prysznicowych

Uszczelka jest niezwykle istotnym elementem kabiny prysznicowej. Niewielka i praktycznie niezauważalna, jednak bez niej żadna kabina prysznicowa nie spełniałaby swojej funkcji prawidłowo. Jakie wyróżniamy rodzaje uszczelek prysznicowych? Jak uszczelnić drzwi prysznicowe i na czym polega działanie uszczelki magnetycznej?

Aby drzwi prysznicowe właściwie spełniały swoją rolę, muszą być szczelne. Funkcja izolacyjna kabiny nie może być prawidłowo realizowana bez odpowiedniego uszczelnienia. Drzwi do prysznica mają za zadanie zatrzymywać ciepło i parę wodną we wnętrzu. Dzięki temu kąpiel jest przyjemna i bardziej komfortowa. Jednocześnie pozwala to na zachowanie suchości w łazience. Nawet energiczna i długa kąpiel nie kończy się zalaną podłoga, zachlapanymi ścianami, ręcznikami czy szafkami.

Profile do pryszniców są wykonywane z tworzyw PVC, dzięki czemu są wodoszczelne. Montowanie uszczelek jest niezbędne dla osiągnięcia prawidłowej funkcjonalności kabiny. Ich brak – lub uszkodzenie – oprócz dyskomfortu, może również powodować wystąpienie pleśni w łazience.

W zależności od rodzaju kabiny, stosuje się różne rodzaje uszczelek. Wyróżniamy uszczelki proste, półokrągłe, a także uszczelki magnetyczne. Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje? Jak skutecznie uszczelnić drzwi prysznicowe i całą kabinę?

Uszczelka prosta

Najpopularniejszy, podstawowy rodzaj uszczelki do kabiny prysznicowej to uszczelka prosta. Uszczelki z tej grupy są stosowane do kabin prostokątnych. Jak wskazuje sama nazwa, uszczelki zachowują swój prosty kształt i nie da się ich wyginać. Nie nadają się zatem do łuków.

Uszczelka półokrągła

Uszczelki prysznicowe półokrągłe zostały stworzone z myślą o kabinach asymetrycznych i łukowatych narożnikach. Uszczelka półokrągła jest odpowiednio wyprofilowana i można dopasować ją do kąta zaokrąglenia kabiny.

Uszczelka magnetyczna

Odrębny rodzaj to uszczelka magnetyczna stworzona po to, by prawidłowo zamykać drzwi prysznicowe. Uniwersalna uszczelka magnetyczna o profilu komórkowym działa z wykorzystaniem specjalnego magnesu o odpowiednio dostosowanej sile przyciągania. Taki rodzaj uszczelki pozwala na swobodne otwieranie drzwi oraz szczelne ich domykanie. Mówiąc najprościej, uszczelka magnetyczna pozwala zniwelować otwór przy drzwiach kabiny prysznicowej i usunąć problem ich niedomykania się. Żeby działanie uszczelki było prawidłowe, podczas korzystania z kabiny magnesy w uszczelkach powinny przylegać do siebie.

Domykające się drzwi prysznicowe i szczelna kabina to podstawa nie tylko jeśli chodzi o komfortową, przyjemną kąpiel. Szczelność kabiny to również higiena w łazience oraz zabezpieczenie przed wystąpieniem pleśni. Uszczelki podczas eksploatacji ulegają zużyciu, zatem należy kontrolować ich stan i w razie potrzeby przeprowadzić konserwację lub wymianę.

Dodaj komentarz

*

code