schodołaz

Schdołaz dla niepełnosprawnych i likwidacja barier architektonicznych

Kręte schody bywają atrakcyjnym elementem architektury budynku – jednak dla osób niepełnosprawnych mogą stanowić barierę nie do pokonania. O ile w przypadku prostych schodów można zamontować podnośnik, platformę lub krzesełka schodowe, o tyle strome stopnie i schody o nietypowym układzie nie dają takich możliwości. W tym przypadku, nowoczesnym rozwiązaniem okazuje się schodołaz. Co to jest i jak to działa?

Schodołaz jest bardzo pomocnym urządzeniem pozwalającym niwelować bariery architektoniczne w domach, firmach czy budynkach użyteczności publicznej. W przeciwieństwie do windy schodowej, jest mobilny. Nie montujemy go w jednym miejscu na stałe. Można szybko i stosunkowo łatwo złożyć schodołaz i transportować. Dzięki temu schodołaz może zarówno stanowić standardowe wyposażenie w budynku, w którym zamieszkuje osoba niepełnosprawna, jak i służyć do przemieszczania się po schodach podczas wyjazdów.

Co ważne, schodołazu można używać na schodach krętych i stromych. Standardowe windy dla niepełnosprawnych (krzesełka schodowe) o torze prostym nadają się wyłącznie do stosowania na normalnych schodach, zaś do schodów krętych przystosowane są windy dla niepełnosprawnych o szynie skrętnej. Schodołazy dają jeszcze szerszy zakres zastosowań w budynkach o nietypowej architekturze niż windy schodowe o szynie łukowatej.

Schodołaz – cena

Jeśli chodzi o schodołaz, cena również nie jest raczej dużą barierą. Urządzenia tego typu są tańsze niż winda schodowa o torze skrętnym czy platforma. Zakup nowego schodołazu to nieco większy wydatek, jednak można również zakupić schodołaz używany, a ceny zaczynają się nawet od około 2500 zł.

Do wyboru mamy dwa rodzaje schodołazów – schodołaz kroczący lub gąsienicowy. Różni je konstrukcja (metoda poruszania się) oraz cena. Schodołaz gąsienicowy jest zwykle droższy od kroczącego, chociaż nie jest to regułą. Cena schodołazu jest w znaczącej mierze uzależniona od modelu.

Dofinansowanie PRFON – schodołazy i windy schodowe

Kupując schodołaz, montując platformy czy windy schodowe, można również starać się o dofinansowanie z PFRON. Pozwala to likwidować bariery architektoniczne, jakie napotykają osoby z ograniczoną sprawnością ruchową – ludzie starsi i niepełnosprawni. Celem dofinansowania PFRON jest zwiększenie aktywności zawodowej oraz życiowej osób niepełnosprawnych i poprawa ich jakości życia. Maksymalna wartość dotacji wynosi 95% kosztów inwestycji. Zakup lub/i montaż może zatem zostać niemal w całości pokryty ze źródeł zewnętrznych. W praktyce dofinansowanie przyznawane w większości przypadków pokrywa około 60% do 85% kosztów. By otrzymać dotację, należy złożyć wniosek o dofinansowanie w placówce pomocowej odpowiedniej dla miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Może to być Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie albo Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

 

Polecamy zajrzeć także na www.accen.pl 

Dodaj komentarz

*

code