schodołaz

Schdołaz dla niepełnosprawnych i likwidacja barier architektonicznych

Kręte schody bywają atrakcyjnym elementem architektury budynku – jednak dla osób niepełnosprawnych mogą stanowić barierę nie do pokonania. O ile w przypadku prostych schodów można zamontować podnośnik, platformę lub krzesełka schodowe, o tyle strome stopnie i schody o nietypowym układzie nie dają takich możliwości. W tym przypadku, nowoczesnym rozwiązaniem okazuje się schodołaz. Co to jest i jak to działa?

Schodołaz jest bardzo pomocnym urządzeniem pozwalającym niwelować bariery architektoniczne w domach, firmach czy budynkach użyteczności publicznej. W przeciwieństwie do windy schodowej, jest mobilny. Nie montujemy go w jednym miejscu na stałe. Można szybko i stosunkowo łatwo złożyć schodołaz i transportować. Dzięki temu schodołaz może zarówno stanowić standardowe wyposażenie w budynku, w którym zamieszkuje osoba niepełnosprawna, jak i służyć do przemieszczania się po schodach podczas wyjazdów.

Co ważne, schodołazu można używać na schodach krętych i stromych. Standardowe windy dla niepełnosprawnych (krzesełka schodowe) o torze prostym nadają się wyłącznie do stosowania na normalnych schodach, zaś do schodów krętych przystosowane są windy dla niepełnosprawnych o szynie skrętnej. Schodołazy dają jeszcze szerszy zakres zastosowań w budynkach o nietypowej architekturze niż windy schodowe o szynie łukowatej.

Schodołaz – cena

Jeśli chodzi o schodołaz, cena również nie jest raczej dużą barierą. Urządzenia tego typu są tańsze niż winda schodowa o torze skrętnym czy platforma. Zakup nowego schodołazu to nieco większy wydatek, jednak można również zakupić schodołaz używany, a ceny zaczynają się nawet od około 2500 zł.

Do wyboru mamy dwa rodzaje schodołazów – schodołaz kroczący lub gąsienicowy. Różni je konstrukcja (metoda poruszania się) oraz cena. Schodołaz gąsienicowy jest zwykle droższy od kroczącego, chociaż nie jest to regułą. Cena schodołazu jest w znaczącej mierze uzależniona od modelu.

Dofinansowanie PRFON – schodołazy i windy schodowe

Kupując schodołaz, montując platformy czy windy schodowe, można również starać się o dofinansowanie z PFRON. Pozwala to likwidować bariery architektoniczne, jakie napotykają osoby z ograniczoną sprawnością ruchową – ludzie starsi i niepełnosprawni. Celem dofinansowania PFRON jest zwiększenie aktywności zawodowej oraz życiowej osób niepełnosprawnych i poprawa ich jakości życia. Maksymalna wartość dotacji wynosi 95% kosztów inwestycji. Zakup lub/i montaż może zatem zostać niemal w całości pokryty ze źródeł zewnętrznych. W praktyce dofinansowanie przyznawane w większości przypadków pokrywa około 60% do 85% kosztów. By otrzymać dotację, należy złożyć wniosek o dofinansowanie w placówce pomocowej odpowiedniej dla miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Może to być Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie albo Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Dodaj komentarz

*

code