jak zamontować brodzik

Jak urządzić łazienkę w stylu skandynawskim?

Aranżacje w stylu skandynawskim już od kilku sezonów nie schodzą z okładek pism wnętrzarskich. Pokochaliśmy ten sposób aranżacji wnętrz za jego prostotę oraz przytulny nastrój, jaki wprowadza do wnętrza. Początkowo na skandynawską modłę urządzaliśmy jedynie salony i sypialnie. Dziś w skandynawskim stylu może być zaaranżowane każde pomieszczenie, nawet łazienka! Czym się kierować przy jej urządzaniu?

Skąd się wziął skandynawski styl?

Wszystko zaczęło się od szwedzkiego malarza Carla Larssona, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Cechą charakterystyczną jego malarstwa było użycie rozjaśnionych akwareli. W takiej kolorystyce przedstawiał na swoich malowidłach codzienne życie mieszkańców. W okresie jego twórczości skandynawski styl jeszcze nie był inspiracją do aranżacji przestrzeni domowej. Stało się tak dopiero w latach 50 ubiegłego wieku. Skandynawski styl spopularyzowali skandynawscy projektanci wnętrz i to oni przyczyni się do tego, że stał się sławny na cały świat. Aktualnie w XXI wieku przeżywamy ponowny boom na ten sposób urządzania wnętrz.

Skandynawski styl – czym się charakteryzuje?

Każda osoba choć trochę interesująca się aranżacją wnętrz potrafi w kilku zdaniach opisać styl skandynawski. Przede wszystkim opiera się on na prostocie. Bazą takich aranżacji są jasne kolory. Zazwyczaj jest to biel, natomiast nie jest to sztywna reguła. Równie często wykorzystuje się odcienie szarości czy beżu.

Podstawą aranżacji skandynawskich jest wykorzystanie naturalnych materiałów. W przypadku mebli jest to drewno. Najlepiej, jeśli będzie w postaci surowej lub lekko bielonej. W skandynawskich wnętrzach nie tylko meble mogą być drewniane. Można się pokusić o drewnianą podłogę, półki i ozdoby.

Wnętrza urządzone w skandynawskim stylu powinny być jasne i przestronne. Niezasłonięte okna, duża ilość światła naturalnego, ale też sztucznego to recepta na stworzenie takiej przestrzeni. Źródła światła także powinny być utrzymane w jasnych kolorach. Bardzo dobrze w tak urządzonych wnętrzach wyglądają lampy z papierowymi kloszami lub abażurami wykonanymi z piór.

Urządzamy łazienkę – jak zaaranżować ściany?

Urządzanie łazienki należy zacząć od wybrania płytek łazienkowych. Powinny być w białym lub jasnym kolorze. Białe płytki niekoniecznie muszą oznaczać nudne wnętrze. Producenci glazury oferują płytki w najróżniejszych kształtach, dlatego mimo jednolitego koloru ściany, może ona mieć dekoracyjny charakter.

Kolejnym etapem jest wybranie mebli. Tutaj należy się kierować zasadą: im mniej, tym lepiej. Łazienka w stylu skandynawskim nie może być zagracona. Należy więc wybierać meble pojemne, w których zmieszczą się wszystkie najpotrzebniejsze w łazience przedmioty.

Dodatki – czy mogą znaleźć się w łazience?

W salonie czy sypialni w skandynawskim stylu dodatki są mile widziane, gdyż wpływają na przytulność wnętrza. W łazience, która zazwyczaj nie jest dużym pomieszczeniem, ich ilość powinna być ograniczona do minimum. W tym wnętrzu funkcję dekoracyjną mogą spełniać inne elementy wyposażenia, takie jak grube ręczniki, miękkie dywaniki czy zazdrostka w oknie.

Podstawowe wyposażenie łazienki: kabina prysznicowa, wanna

Jeśli łazienka, którą aktualnie urządzamy, nie jest dużych rozmiarów, lepiej. zamiast wanny, zdecydować się na kabinę prysznicową. Ciekawą propozycją jest kabina prysznicowa Walk-In. Jej prosty, minimalistyczny design idealnie wpisuje się w proste, skandynawskie aranżacje. Kabina prysznicowa Walk-In ma jeszcze jeden atut: jest bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości.

Jeśli w łazience możemy sobie pozwolić na wannę, zdecydujmy się na klasykę: biała wanna będzie najlepszym rozwiązaniem. Producenci oferują wanny w najróżniejszych rozmiarach, dlatego z powodzeniem będzie można dobrać wannę do miejsca, w którym ma się ona znaleźć.

Jak zamontować brodzik?

Osoby decydujące się na kabinę prysznicową z brodzikiem (jest to wygodne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi) bardzo często obawiają się etapu montowania brodzika. Większość z nas zastanawia się, jak zamontować brodzik. Wszystkie brodziki łazienkowe wyposażone są w instrukcje montażu, dlatego z tą czynnością poradzi sobie nawet laik.

Łazienka w stylu skandynawskim to propozycja dla osób lubiących schludne, ale i przytulne aranżacje. Wszechobecna biel i naturalne materiały sprawiają, że tak urządzona łazienka jest funkcjonalna, ale też piękna.

Dodaj komentarz

*

code