zamek szyfrowy

Zamek szyfrowy, bezpieczeństwo i wygoda

Urządzenia zewnętrznej kontroli dostępu są coraz powszechniej stosowane nie tylko w biurowcach ale również w budynkach mieszkalnych. Łatwość obsługi i wygoda, jaką daje zamek szyfrowy, są nieporównywalne z żadnymi innymi dostępnymi rozwiązaniami. Zamiast poszukiwać poszukiwać klucza w kieszeni, możesz wbić na klawiaturze krótki kod. Takie rozwiązanie nie tylko ułatwia mieszkańcom dostęp do budynku, ale również ma znaczący wpływ na ich bezpieczeństwo.

W dzisiejszych czasach trudno już wyobrazić sobie pracowników wchodzących do biura – i otwierających drzwi zewnętrzne za pomocą klucza. Mało kto używa również klasycznego domofonu, wciskając guzik i oczekując, aż druga osoba wpuści nas do środka. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku budynków mieszkalnych. Stajemy się coraz bardziej wygodni i wraz ze wzrostem tempa życia codziennego, oczekujemy również coraz większych udogodnień. Najłatwiejszym rozwiązaniem, stosowanym w przestrzeni komercyjnej i prywatnej, jest zamek szyfrowy. Aby otworzyć drzwi, wystarczy wystukać na klawiaturze (lub ekranie dotykowym) krotki kod dostępu. Niektóre zamki posiadają także czytniki kart zbliżeniowych lub działają na specjalny brelok.

Zamek szyfrowy – dostępne opcje

Nowoczesne zamki szyfrowe działają w oparciu o system bezdotykowy, który wykorzystuje fale systemów RFID. Jednocześnie posiadają również panel dotykowy. Możemy zatem wybrać, czy wygodniej jest nam otwierać drzwi z użyciem karty (lub breloka) czy też wygodniej będzie użyć kodu. Zamki szyfrowe mogą działać w oparciu o wspólny kod główny i spersonalizowane karty, wspólny kod i wspólną kartę bądź indywidualne kody i indywidualne karty.

Zamki szyfrowe, dostęp do budynku i do pomieszczeń

Spersonalizowane karty zbliżeniowe i kody dostępu sprawiają, że do budynku dostęp mają tylko uprawnione osoby. Jednocześnie można nadać dostęp do poszczególnych pomieszczeń na przykład wybranym pracownikom, w przypadku powierzchni biurowych. Rozwiązanie eliminuje możliwość otworzenia drzwi przez niepowołaną osobą. Wykluczamy również przypadek, w którym ktoś wpuszcza do budynku nieproszonego gościa, nieopatrznie otwierając drzwi domofonem. Zamek szyfrowy ma zatem znaczący wpływ na bezpieczeństwo w budynku.

Systemu obejmujący np. główny kod i spersonalizowaną kartę pozwala na zapewnienie dostępu do poszczególnych mieszkań dla wybranych lokatorów i umożliwia wejście na klatkę schodową wszystkim, którzy znają szyfr, czyli np. listonoszowi. Nic dziwnego że nowoczesne zamki szyfrowe są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych i blokach mieszkalnych oraz są standardem w przypadku biur.

Dodaj komentarz